بندر روزانه کابوس پروژه سیاره محققان

بندر: روزانه کابوس پروژه سیاره محققان آشنایی میدان مغناطیسی اورانوس

گت بلاگز وب‌گردی میدان مغناطیسی اورانوس قطع و وصل می‌شود

تحقیقات تازه نشان می‌دهد میدان مغناطیسی اورانوس هر لحظه به صورت مداوم در اطراف آن وجود ندارد و به طور متناوب ایجاد و محو می‌شود.

میدان مغناطیسی اورانوس قطع و وصل می‌شود

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ به نقل از اسپیس، میدان مغناطیسی اطراف سیارات که به مگنتوسفر نیز معروف است در جلوگیری از رسیدن اشعه‌های شدید خورشید که به بادهای خورشیدی نیز معروفند، نقش دارند.

برای مثال میدان مغناطیسی زمین در نزدیکی محور گردش آن واقع شده است است و خطوط آن از قطب شما به جنوب در حال حرکت هستند ولی میدان مغناطیسی اورانوس بسیار پر هرج و مرج‌تر از زمین است.

محور گردش اورانوس به دور خودش تنها هشت درجه از اوضاع عمودی منحرف شده است است ولی میدان مغناطیسی آن 60 درجه انحراف دارد و در هر شبانه‌روز این سیاره که حدود 17 ساعت و 15 دقیقه به طول می‌انجامد، این میدان مغناطیسی چندین بار قطع و وصل می‌شود و به صورت دائم وجود ندارد.

میدان مغناطیسی اورانوس قطع و وصل می‌شود

تحقیقات محققان “موسسه فناوری ویرجینیا”(ویرجینیا تک) در آمریکا بر اساس اطلاعات فضاپیمای “وویجر 2″(Voyager 2) نشان می‌دهد که به معنای واقعی اورانوس می‌تواند مسحورکننده و عجیب باشد.

“کارول پتی”(Carol paty) محقق ارشد این پروژه گفت: اورانوس در واقع یک کابوس هندسی است و میدان مغناطیسی آن شبیه “یک فرزند که در حال جست‌وخیز بر روی سراشیبی‌ها و فراز و فرود تپه‌هاست”، غیرثابت و متغیر است.

وی افزود: این تغییرات بسیار سریع هستند و براساس یک نظم روزانه در اورانوس ایجاد و محو می‌شوند و به همین علت طوفان‌های خورشیدی در فواصل ثابت به سطح اورانوس می‌رسند و باعث ایجاد شفق‌های قطبی همانند زمین در این سیاره می‌شوند.

با توجه به فاصله زیاد بین زمین و این سیاره که حدود 3.2 میلیارد کیلومتر است امکان مطالعه دقیق ساختار شفق‌های قطبی اورانوس جهت محققان وجود ندارد.

تحقیقات تازه نشان می‌دهد میدان مغناطیسی اورانوس هر لحظه به صورت مداوم در اطراف آن وجود ندارد و به طور متناوب ایجاد و محو می‌شود.

سیارات آخر در منظومه شمسی عالی ترین نمونه‌ها جهت آشنایی زیاد سیارات فراخورشیدی هستند و آشنایی سپر مغناطیسی غیرثابت آنها می‌تواند مهم‌ترین چالش جهت وجود حیات در آنها و سیارات مشابه باشد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

قطع و وصل شدن میدان مغناطیسی اورانوس

واژه های کلیدی: روزانه | کابوس | پروژه | سیاره | محققان | آشنایی | میدان مغناطیسی | اورانوس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz